Obserwuj nas

Lech Poznań

Lech Poznań wraca do gry. Co się działo w przerwie?

Ekstraklaso, rozgrywko moja! Ty jesteś jak zdrowie,
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię na przerwę od zmagań stracił,
Dziś twej piękności w całej ozdobie w Poznaniu wyczekuję,
Bo tęsknię po Tobie.

Dziś powracają rozgrywki futbolowych hipsterów, którzy za swoją miłość do polskich boisk okraszani są mianem straceńców. Dla nich nie ma nadziei. Można śmiało stwierdzić, że nigdzie nie panuje taki głód ekstraklasowej sceny, jak w Poznaniu. Napakowane serca, nowe nadzieje i odkurzony Lech Poznań.

Przed kibicami “Kolejorza” rozpościera się nowy rozdział opowieści Nenada Bjelicy. Chorwacki czarodziej ma za zadanie wznieść lechitów jak najwyżej w tabeli, a wtórować mają im tysiące gardeł poznańskich kiboli. Co się działo z biało-niebieskimi w przerwie rozgrywkowej? Zapraszamy do zapoznania się z nietypowym kompendium wiedzy. A działo się wiele…

Świąteczne leżakowanie i powrót do pracy

Futbolowa pustynia rozpoczęła się po starciu poznaniaków z Cracovią w stolicy Małopolski. Rozejm przed świętami i wzajemny prezent. Dzielimy po równo i rozjeżdżamy się do domów. Pięć tygodni przerwy na jak najlepsze przygotowanie się do kolejnej fazy sezonu. Okres coraz bardziej gorączkowego wyczekiwania i wytężonej pracy.

Koniec “urlopu” dla piłkarzy wyznaczony był na 9 stycznia, kiedy to musieli stawić się na INEA Stadionie. Podczas pierwszych kilku dni lechici przeszli serię standardowych badań medycznych, powrócili do treningów siłowych, a także urządzili sobie noworoczne strzelanie przeciwko Sokołowi Kleczew na boisku bocznym. W pierwszym sparingu 2017 roku piłkarze Bjelicy wygrali 8:0. W tym starciu niejako zadebiutowali Wołodymyr Kostewycz i wracający do gry w piłkę Mihai Radut.

Panie pilocie, Lech w samolocie

Kolejnym etapem zimowych przygotowań był obóz w cypryjskim Ayia Napa, który trwał niespełna dwa tygodnie — od 17 do 28 stycznia. Chwytając południowoeuropejskie słońce, piłkarze Lecha Poznań mieli dogodne warunki do rozpoczęcia kolejnego etapu prac przed powrotem do ligowej rywalizacji. Na obczyźnie rozegrali trzy spotkania towarzyskie — z FK Ufą (0:0), Beroe Stara Zagora (3:1) oraz z Ujpestem Budapeszt (1:1).

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Zawodnicy Bjelicy przez cały okres na Cyprze przygotowywali się na sztucznej nawierzchni, która do najbardziej komfortowych nie należy. Między innymi właśnie ten czynnik miał wpływ na drobne urazy części zawodników. Do grona “szpitalnego” trzeba było zapisać Mihaia Raduta oraz Victora Gutierreza. Część zawodników zmagała się także z lekkimi problemami zdrowotnymi. Do treningów na pełnych obrotach wrócił za to Nickie Bille Nielsen. Nie myślmy jednak, że fatum nad Duńczykiem poszło w siną dal. Piłkarz kilkukrotnie zmagał się z dolegliwościami mięśniowymi i powrót na boisko zajmie mu jeszcze trochę czasu.

Witamy w kraju

Po powrocie do Poznania lechitów czekał ostatni sparing przed starciem z Termalicą. 4 lutego na INEA Stadionie futboliści “Kolejorza” nie tylko rozgromili Elanę Toruń, ale także zapoznali się z ożywioną murawą przy Bułgarskiej, której na tę chwilę nie można się wstydzić. Taki efekt możemy zawdzięczać między innymi specjalistycznym lampom naświetlającym.

Rywale do grilla

Ciężko tytułować sparingpartnerów Lecha Poznań jako poważnych. Chorwacki szkoleniowiec zapewnił swoim piłkarzom przeciwników, którzy nie wymagali zbyt wiele. Jednocześnie taki scenariusz zapewnił duże pole dla Nenada Bjelicy i sprawdzania wszelakich wariantów bez większego stresu. Rotowanie pozycjami (Majewski na prawym skrzydle, Łukasz Trałka na środku obrony), ustawieniem (od 3-5-2 po 4-4-2), czy szukanie partnera dla Jana Bednarka spośród grona Maciej Wilusz, Lasse Nielsen i Dariusz Dudka. Zaskakująco zakończyła się ta rywalizacja, gdyż najrówniej i najlepiej prezentował się ten pierwszy. Mimo wszystko kibice Lecha będą mieli przygotowane różańce w kieszeniach.

Wyniki przygotowań:
 1. Lech Poznań 8:0 Sokół Kleczew
  Gole: Paweł Tomczyk x2, Woodymyr Kostewycz, Victor Guttierez, Łukasz Trałka, Dawid Kownacki x2
 1. Lech Poznań 0:0 FK Ufa
  Gole: —
 1. Lech Poznań 3:1 Beroe Stara Zagroda
  Gole: Dawid Kownacki, Paweł Tomczyk, Marcin Robak
 1. Lech Poznań 1:0 Ujpest Budapeszt
  Gol: Radosław Majewski
 1. Lech Poznań 8:0 Elana Toruń
  Gole: Maciej Gajos, Maciej Makuszewski x2, Dawid Kownacki, Lasse Nielsen, Darko Jevtić, Marcin Robak

Statystyki przygotowań (za kkslech.com):

Minuty i strzelone gole w zimowych sparingach 2017 (7 bramek w I połowach, 13 bramek w II połowach):

01–10 – 0
11–20 – 2
21–30 – 3
31–40 – 1
41–50 – 1
51–60 – 1
61–70 – 3
71–80 – 4
81–90 – 5

Strzelcy goli w zimowych sparingach 2017:

4 – Kownacki
3 – Tomczyk
2 – Makuszewski, Robak
1 – Gajos, L.Nielsen, Jevtić, Majewski, Kostevych, Gutierrez, Trałka
____
2 gole samobójcze

Asystenci w zimowych sparingach 2017:

3 – Majewski
2 – Jevtić, Puchacz, Kostevych
1 – Kędziora

Kamera na obozie

Zakulisowym wygranym okresu przygotowawczego zdecydowanie jest ekipa Lech TV, która przygotowała niezłą dawkę materiałów video. Ukazanie zaplecza “Kolejorza” w konwencji twórczości kanału “Łączy nas Piłka” wyszło zdecydowanie na plus. Lekkość, nietuzinkowe podejście, jak i przybliżenie prac zespołu jest bardzo dobrym krokiem w stronę kibica. Oby tak dalej!

Kulisy z Aiya Napa: [vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=hIZjSPRg8gY&list=PLvCpd34PcnM01Vz2ybRzG5pZvb6uCn7vF&index=1″ align=”center”]

Materiały z Cypru: [vc_video link=”https://www.youtube.com/playlist?list=PLvCpd34PcnM01Vz2ybRzG5pZvb6uCn7vF” align=”center”]

Kadra Lecha Poznań na rundę wiosenną sezonu 2016/2017

Bramkarze: Jasmin Burić (’87), Miłosz Mleczko (’99), Matus Putnocky (’84)

Obrońcy: Jan Bednarek (’96), Tomasz Kędziora (’94), Wołodymyr Kostewycz (’92), Lasse Nielsen (’87), Tymoteusz Puchacz (’99), Maciej Wilusz (’88), Dariusz Dudka (’83), Marcin Wasielewski (’94)

Pomocnicy: Maciej Gajos (’91), Darko Jevtić (’93), Radosław Majewski (’86), Maciej Makuszewski (’89), Szymon Pawłowski (’86), Mihai Radut (’90), Abdul Aziz Tetteh (’90), Łukasz Trałka (’84)

Napastnicy: Nicki Bille Nielsen (’88), Dawid Kownacki (’97), Marcin Robak (’82), Paweł Tomczyk (’98)

Hobby pismak, miłośnik angielskiej piłki, archeolog historii, krnąbrny brodacz, pracoholik. Prywatnie kibic Manchesteru United i Lecha Poznań. Piszę dla: @retro_magazyn, @watch_esa i @ManUtd_PL. M: klama.mufc92@gmail.com.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Musisz zobaczyć

Zobacz więcej Lech Poznań