Obserwuj nas

Reprezentacja

Czas na mecz ze Słowenią

Lewandowski kadra marzeń

W piątek 6.09.2019 Polska rozegra wyjazdowy mecz z reprezentacją Słowenii. W lepszej sytuacji są biało-czerwoni.Na ten moment pełnią rolę zdecydowanego lidera grupy.

Historia meczów ze  Słowenii

Polska mierzyła się z drużyną Słowenii 6 razy. Zanotowała 2 zwycięstwa, 3 remisy i 1 porażkę, a także zdołała strzelić 6 bramek i stracić 5. Nasi reprezentanci ponieśli jedyną klęskę z naszym piątkowym rywalem w  eliminacjach do mistrzostw świata w 2009 roku, kiedy przegrali aż 3:0. Reprezentację Słowenii zdołało pokonać tylko dwóch polskich trenerów: Paweł Janas i Janusz Wójcik. Pokazuje to, że wspomniani przeciwnicy są niezwykle trudnym zespołem do grania. Polacy w starciach ze Słoweńcami strzelali najwięcej w przedziale od 16 – 30 minuty, co dało 2 bramki. Jeżeli chodzi o naszych rywali, statystyki pokazują, że powinniśmy się ich najbardziej obawiać od 31 – 45 minuty – także 2 gole.

Brak wyraźnego lidera u Słoweńców

Słoweńcy w swoich szeregach nie mają graczy takiej klasy jak:  Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek czy Piotr Zieliński. Patrząc w jakich klubach  występują powołani zawodnicy naszych rywali, można stwierdzić, że to nie są to drużyny z europejskiego Topu. Są to dobrzy, a może nawet solidni gracze. Najwyższą wartość posiada bramkarz Jan Oblak – 100 milionów euro. Nie dość, że ma najdroższą kartę w zespole, to jeszcze występuje w najlepszym klubie spośród wszystkich powołanych – Atletico Madryt. Najwyżej wyceniany z zawodników grających w polu jest  Josip Ilicić – 17 milionów euro.

Najwięcej Słoweńców występuje w lidze rosyjskiej, włoskiej i słoweńskiej – po trzech. Są to: Miha Mevlja (FK Sochi), Bojanowo Jokić (FK Ufa) i Jaka Nikola (CSKA Moskwa). Zawodnicy z Serie A:  Jure Balkovec (Empoli),  Jasmin Kurtić (Spal) i Josip Ilicić (Atalanta). W lidze słoweńskiej na co dzień występują: Luka Zarobić, Martin Mielec i Nejc Vidmar. Dwóch piłkarzy gra w lidze francuskiej są to: Robert Berić (AS Saint -Etienne) i Rene Khrin (FC Nantes).

Słoweńcy nie mają lidera , który weźmie na siebie ciężar rozgrywania akcji, pomoże, gdy drużynie nie idzie. Dzięki temu wiedzą, że nie mogą kreować sytuacji dla konkretnego zawodnika, bo taki nie istnieje. My mamy ten komfort , że posiadamy takich graczy jak Piątek albo „Lewy”, którzy w trudnych momentach pomogą zespołowi.

Obrona Polski powodem do dumy

Trener Brzęczek pokazuje, że każdą drużynę trzeba budować od obrony. Defensywa jest kluczowa . Selekcjoner zdawał sobie sprawę z tego, że najważniejsze będzie dla niego  przygotowanie drużyny do eliminacji do Euro 2020. W meczach towarzyskich i w spotkaniach Ligi Narodów próbował różnych ustawień w celu wybrania najlepszej pary stoperów. W ten oto sposób mogliśmy oglądać na pozycjach środkowych obrońców duety: Bednarek -Cionek, Bednarek- Kamiński,  Glik – Kamiński i Bednarek – Glik . Ostatecznie trener zdecydował się na parę Kamil Glik z Janem Bednarkiem.

Problem pozostawał z lewą obroną. Było próbowanych na tę pozycję trzech zawodników: Arkadiusz Reca, Tomasz Kędziora i Bartosz Bereszyński. W tym zestawieniu jest tylko jeden nominalny lewy obrońca – Reca. Ciekawe, że na swojej pozycji rozegrał tylko jeden mecz w reprezentacji, a na prawej stronie defensywy trzy spotkania. Jerzy Brzęczek musiał kombinować kogo wybrać na kłopotliwą pozycję, bo wspomniany wcześniej były gracz Wisły Płock nie grał w swoim klubie. Szkoleniowiec był zmuszony wybierać pomiędzy dwoma prawymi obrońcami: Kędziorą i Bereszyńskim.

Najwięcej spotkań na lewej stronie defensywy rozegrał Bereszyński – aż  6. Polska rozegrała już 4 mecze w eliminacjach do przyszłorocznych Mistrzostw Europy nie tracąc żadnej bramki. Do tej pory miała miejsce rotacja na bokach obrony i bramce. Stoperzy grali od początku do końca. Dwa mecze rozegrali Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański. We wspomnianych starciach również po dwa spotkania na lewej stronie obrony rozegrali Tomasz Kędziora i Bartosz Bereszyński. Kędziora zagrał też dwa mecze na prawej stronie obrony.

Fot. Adam Piechowiak

 

 

 

Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Reklama

Musisz zobaczyć

Więcej z Reprezentacja