Obserwuj nas

Felietony

Przyszła zima i Skowronka ni ma

„Już nie będzie Artura Skowronka na następnych meczach Wisły Kraków… Pożegnanie Artura Skowronka z Wisłą Kraków…” – parafrazując słynne pożegnanie Adama Małysza przez Włodzimierza Szaranowicza. Czas na podsumowanie roku pracy trenera Skowronka w drużynie „Białej Gwiazdy”.

Kalendarium Artura Skowronka w Wiśle

Przejęcie sterów w Krakowie

14 listopada 2019 roku obwieszczono światu, że Artur Skowronek zostanie nowym szkoleniowcem drużyny z Krakowa. Sytuacja była bardzo niekomfortowa, Wisła znajdowała się w poważnym kryzysie. Po siedmiu porażkach z rzędu zajmowała przedostatnie miejsce w tabeli. Miała tyle samo punktów, co zamykający strefę spadkową ŁKS. Główny cel postawiony przed trenerem? Utrzymanie.

Przełamanie passy porażek

Początek Skowronka w klubie przyniósł kolejne trzy porażki, przez co Wisła utknęła na dnie tabeli. 13 grudnia 2019 roku przyszedł czas na przerwanie niechlubnej serii i pierwsze zwycięstwo. Mało kto przypuszczał, że przełamanie nastąpi w meczu z wiceliderem Ekstraklasy – Pogonią Szczecim. Tak rozpoczęła się seria meczów bez porażek w wykonaniu wiślaków.

Niepokonani przez osiem meczów

Po zimowej przerwie drużyna kontynuowała swoją zwycięską serię. Licznik zatrzymał się na pięciu wygranych meczach, a zatrzymał go Alan Uryga zdobywając bramkę dla drużyny z Płocka w ostatniej akcji meczu. Następnie były wygrane derby i remis z Lechem Poznań, a potem… nastała pandemia i przerwa w rozgrywkach.

Zapewnienie utrzymania

Powrót po przerwie spowodowanej pandemią wybił nas – kibiców Wisły z marzeń o coś więcej niż walka o spokojne utrzymanie. Falstart z Piastem i Legią spowodował, że trzeba było się skupić na realizacji głównego celu postawionego przed zatrudnieniem Skowronka. Ostatecznie cel ten osiągnięto 3 lipca na trzy kolejki przed końcem rozgrywek.

Rozstanie z Szulczkiem i Dyją

18 lipca, tuż po zakończeniu sezonu, potwierdziły się informacje o rozstaniu z dwójką ważnych osób ze sztabu trenera Skowronka: Dawidem Szulczkiem – asystentem szkoleniowca i Leszkiem Dyją – trenerem przygotowania fizycznego. Niewątpliwie – był to jeden z kluczowych momentów, który odcisnął swoje piętno na dalszych wydarzeniach.

Kompromitacja z KSZO

15 sierpnia 2020 roku, Wisła doznaje porażki w 1/32 finału Pucharu Polski z KSZO 1929 Ostrowiec. Ten rezultat ciężko jakkolwiek wytłumaczyć. Przegrana, która dała do zrozumienia, że decyzje podjęte po sezonie nie przyniosły efektu, na jaki liczył trener Skowronek. Pierwszy alarm, po którym przyszłość szkoleniowca stanęła pod znakiem zapytania.

Upokorzenie przez imienniczkę z Płocka i słaby start sezonu

Pierwsze pięć meczów Ekstraklasy i żadnej wygranej. Wśród tych spotkań żenujący występ z Wisłą Płock i porażka przed własną publicznością. Miało to miejsce 18 września 2020 roku. Jeśli porażka z KSZO była zbyt wczesnym momentem na zwolnienie, to pierwsze mecze w sezonie Ekstraklasy sugerowały, że to już najwyższa pora i czas zacząć rozglądać się za nowym szkoleniowcem. Do zmiany trenera jednak nie doszło.

Dominacja w Mielcu

Mecz, po którym trener zyskał drugi oddech. „Biała Gwiazda” w pełni wykorzystała problemy rywali. Bardzo wysokie zwycięstwo ze Stalą Mielec 18 października sprawiło, że Artur Skowronek tymczasowo poprawił morale kibiców i zaspokoił oczekiwania włodarzy klubu. Ten okres nie potrwał jednak zbyt długo.

Porażka, która nie miała prawa się przydarzyć

21 listopada Wisła Kraków przegrała w Grodzisku Wielkopolskim z Wartą Poznań. Porażka, która nie powinna mieć miejsca. Prowadząc 1:0 „Biała Gwiazda” kompletnie oddała inicjatywę zdziesiątkowanej przez problemy kadrowe Warcie i ostatecznie przegrała mecz 1:2. To już co najmniej trzeci sygnał alarmowy, po którym mogło i powinno dojść do zwolnienia trenera.

Wyczekiwane zwolnienie

Potrzeba było jeszcze jednej porażki, by ostatecznie podjęto decyzję o zrezygnowaniu z usług Artura Skowronka. 28 listopada 2020 roku  Wisła przegrywa kolejny mecz z rzędu  w stosunku – 1:2, mimo prowadzenia 1:0. Ostatecznie po roku i 14 dniach pracy, przy czwartym poważnym sygnale alarmowym, zwolniono szkoleniowca „Białej Gwiazdy”.

Analiza pobytu Artura Skowronka w Wiśle

Realizacja trudnego wyzwania

Trener Skowronek podjął się bardzo trudnego zadania, ale ze świadomością, że może dużo zyskać jako trener. Główny cel – utrzymanie, został w pełni zrealizowany. Jednak im dalej w las, tym było jednak gorzej.

Różne fazy

  • Statystyki Wisły przed przerwą spowodowaną pandemią – sezon 2019/2020: 11 meczów: 6 zwycięstw, 2 remisy, 3 porażki – 20 punktów, średnia 1,82 pkt/mecz
  • Statystyki Wisły po przerwie spowodowanej pandemią – sezon 2019/2020: 11 meczów: 4 zwycięstwa, 2 remisy, 5 porażek – 14 punktów, średnia 1,27 pkt/mecz
  • Notowania Wisły – sezon 2020/2021: 11 meczów: 2 zwycięstwa, 4 remisy, 5 porażek – 10 punktów, średnia 0,91 pkt/mecz
  • Łącznie: 33 mecze: 12 zwycięstw, 8 remisów, 13 porażek – 44 punktów, średnia 1,33 pkt/mecz

Mówi się, że statystyki to nie wszystko, ale w tym przypadku wiele sugerują. Idealnie obrazują stopniową destrukcję drużyny Skowronka. Z każdym okresem było coraz gorzej. Najpierw nastąpiła seria zwycięstw i meczów bez przegranej, potem zespół przeplatał zwycięstwa z porażkami, a na koniec zaliczał głównie remisy i porażki. Ta przygoda wspólnie z dotychczasowym trenerem nie miała prawa już dłużej trwać.

Cztery sygnały alarmowe

  • Kompromitacja z KSZO 1929 Ostrowiec w 1/32 finału Pucharze Polski – 15.08.2020 r.
  • Żenująca porażka z Wisłą Płock w 4. kolejce Ekstraklasy – 18.09.2020 r.
  • Porażka z Wartą Poznań w 10. kolejce Ekstraklasy – 21.11.2020 r.
  • Porażka z Zagłębiem Lubin w 11. kolejce Ekstraklasy – 28.11.2020 r.

Cztery momenty, po których mogło dojść do zmiany szkoleniowca. Ostatecznie dochodzi do niego po starciu z Zagłębiem. Czy aby nie za późno? Takie można mieć odczucie. Nieudanego początku sezonu można było uniknąć. Wszystko zaczęło się sypać już wcześniej.

Powtórzyła się poniekąd sytuacja z poprzedniego sezonu. Słaby początek i trzeba najpierw myśleć o spokojnym utrzymaniu, a dopiero później o czymś więcej. A początek nie będzie łatwy, bo przed nami mecze z Cracovią, Legią i Lechem…

Czego zabrakło?

Mam wrażenie, że pomysłu. Na grę, na taktykę, na rywala, na poszczególnych zawodników. Po prostu zaczynało brakować wszystkiego. W ostatnich meczach wyglądało to tak, jakby drużyna nie wiedziała co ma grać. Nie potrafiła wykreować sobie sytuacji, a trener nie pomagał dobieraniem składu i dokonywanymi zmianami. Trochę to funkcjonowało na zasadzie: a może szczęście nam dopisze. Zauważalne było, że ktokolwiek nie przyszedł do klubu – gasł po kilku meczach i dostosowywał się do poziomu reszty. Ponadto nie było rozwoju naszego największego talentu – Olka Buksy.

Zbyt wysokie progi na coś więcej

Artur Skowronek to wciąż młody trener. Mimo to miał okazję pracować już w wielu klubach, na różnych szczeblach rozgrywek. Zastanawiający jest fakt, że nigdzie nie pracował dłużej niż 1,5 roku! A trochę już tych klubów na swojej liście ma. Wygląda zatem, że jest to dobry trener co najwyżej na okres przejściowy. Na wykonanie konkretnego, ale niewyśrubowanego zadania. Włodarze Wisły po udanym czasie przed przerwą spowodowaną pandemią chcieli dać mu szansę na poczynienie kolejnego progresu, jednak przerosło go to zadanie.

Trzeba jasno powiedzieć, że trener nie pomógł sobie podjętymi decyzjami personalnymi. Pozbycie się ze sztabu Dawida Szulczka i Leszka Dyji, którzy mieli znaczący wpływ na utrzymanie Wisły w Ekstraklasie, było błędem. A ten z kolei zapoczątkował bardzo zły okres dla „Białej Gwiazdy”. Szkoda, że do zwolnienia szkoleniowca dochodzi tak późno. Włodarze klubu z Reymonta zwlekali z tym zdecydowanie zbyt długo.

Przyszłość Wisły

Czas na wyciągnięcie wniosków

To idealny czas, by przemyśleć pewne sprawy. Czy w pionie sportowym wszystko działa jak należy? Czy jest konkretny pomysł na przyszłość drużyny, jej rozwój krok po kroku, by wrócić na szczyt? Wreszcie: czy wyciągnięto wnioski ze złych decyzji? Pozyskanie nowego trenera wszystkich problemów nie rozwiąże.

Potrzeba trenera z dużym nazwiskiem

Potrzebny jest trener doświadczony, z dużym nazwiskiem. Myślę, że włodarze wiedzą o tym najlepiej. W kuluarach mówi się o niemieckiej myśli szkoleniowej. Wśród kandydatów wymieniani są zarówno Peter Hyballa i Thomas Doll. Pojawiła się także informacja o Ljubosławie Penewie. Nie brakuje również polskich akcentów: Macieja Skorży czy Adama Nawałki. Coraz bardziej wydaje się jednak, że Wisła podąży w zagranicznym kierunku, a głównym faworytem stanie się Peter Hyballa. Niewątpliwie byłby to bardzo dobry wybór.

 

Artura Skowronka w Wiśle Kraków już nie ma. Dla trenera i jego sztabu należą się podziękowania za utrzymanie Wisły w poprzednim sezonie. Wypada życzyć powodzenia w dalszej trenerskiej karierze. Nadszedł jednak czas na nowe rozdanie w drużynie „Białej Gwiazdy”. Oby nowe otwarcie było znacznie lepsze od poprzedniego. Niech rozpocznie się od wygranej w piątkowych Derbach Krakowa.

2 komentarze

2 Comments

  1. Pingback: Kogo zostawił Artur Skowronek? | WATCH EKSTRAKLASA

  2. Pingback: Odmieniona Stal #MinąłWeekend - 11. kolejka | WATCH EKSTRAKLASA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Felietony