Connect with us

Felietony

Mateusz Kuzimski – kiedyś pakował warzywa w Anglii, dziś jest jednym z lepszych napastników Ekstraklasy

mateusz_kuzimski

Mateusz Kuzimski urodził się w Tczewie w 1991 roku. W młodości grywał klubach lokalnych tj.: Unia Tczew, Wisła Tczew, Gryf Tczew. Zaliczył również krótki epizod w Miedzi Legnica oraz drużynie juniorskiej Arki Gdynia. Wszystko jednak się zmieniło wraz z wyjazdem do Anglii.

W 2013 roku obecny zawodnik Warty zdecydował się wyjechać na Wyspy. Przebywał tam dwa lata. Łączył występy na siódmym szczeblu rozgrywkowym z pracą, w której pakował warzywa. W Anglii reprezentował barwy dwóch drużyn – Cambridge City FC oraz Histon FC. Grając w ekipie z Histon and Impington wystąpił w 30 meczach i strzelił 4 gole. Przełomowym momentem kariery Kuzimskiego okazał się wakacyjny pobyt w ojczyźnie, podczas którego otrzymał telefon od znajomego trenera, który zaproponował mu występy w Bałtyku Gdynia. Zawodnik zgodził się na tą propozycję i kontynuował swoją piłkarską przygodę w Polsce. W rozmowie dla BBC skomentował tę sytuację następującymi słowami: „Zdecydowałem się wrócić do domu”  lraz „Nie chodziło o pieniądze – to dlatego, że chciałem spełnić swoje marzenie”.

Powrót do Polski

Wiosnę 2015 roku Kuzimski spędził w Bałtyku Gdynia. Natomiast w sezonie 15/16 występował w koszulce Gryfa Wejherowo. Rozegrał tam 27 spotkań i strzelił 6 goli. W następnym sezonie w zespole z Wejherowa zdążył rozegrać tylko jedno spotkanie w Pucharze Polski, w którym zdobył bramkę. Kampanię 16/17 kontynuował grając znów w zespole Bałtyku. Zagrał wtedy w 29 spotkaniach, strzelił 8 goli oraz 2 razy asystował. Prawdziwą bombą w wykonaniu Tczewianina był sezon 17/18. Został on królem strzelców rozgrywek 3 Ligi Grupy II. Zdobył wówczas aż 26 bramek. Zapracował sobie na transfer. Zanotował duży progres – awansował aż o dwa szczeble rozgrywek. Kolejne dwa lata spędził grając w Fortuna 1 Lidze. Reprezentował barwy kolejno: Bytovii Bytów oraz Chojniczanki Chojnice. Na zapleczu Ekstraklasy rozegrał 63 spotkania oraz strzelił 23 bramki. Później znowu zmienił klub. Obecnie gra w Warcie Poznań.

Ekstraklasowa przygoda

Kuzimski, obok Bartosza Kieliby jest najważniejszym zawodnikiem zespołu rozgrywającego swoje mecze na stadionie w Grodzisku. W tym sezonie zagrał dotychczas we wszystkich meczach poznaniaków. Jest on również trzecim najlepszym polskim strzelcem w Ekstraklasie. Może się pochwalić dorobkiem 4 bramek. Najważniejszą wydaje się być ta, którą zdobył w wyjazdowym spotkaniu ze Stalą Mielec. Warta grała w osłabieniu po czerwonej kartce Spychały. W 87. minucie Kuzimski dostał piłkę za plecy obrońców od Jana Grzesika, poprowadził futbolówkę do pola karnego i umieścił ją w siatce strzałem na długi słupek.

Wychowanek Unii Tczew, również posiada na swoim koncie 3 asysty. Szczególnie ważna jest ta, dzięki której Warciarze wywieźli remis z Areny Gdańsk. Kuzimski przyjął piłkę w polu karnym, zgrał głową nad Kuciakiem. Futbolówka trafiła przed pustą bramkę, a dzieła dokonał Rybicki.

Historia Mateusza Kuzimskiego idealnie pokazuje to, że nigdy nie można się poddawać i należy dążyć do postawionego sobie celu oraz spełniać marzenia.

 

 

 

Fan Wisły Kraków, baczny obserwator ekstraklasy oraz piłki niemieckiej.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Musisz zobaczyć

More in Felietony