Obserwuj nas

Felietony

PZPN otworzył puszkę pandory? Protest Legii w sprawie awansu Sokoła

Ocenialiśmy już ruch PZPN, który rozwiązał problem awansu Hutnika i Motoru do II ligi. (TUTAJ) Teraz okazuje się, że ta decyzja mogła dać do ręki mocny argument włodarzom Legii by złożyć protest w swojej sprawie. Rezerwy warszawskiego zespołu tracą zaledwie 1 pkt. do Sokoła Ostróda, któremu przyznano awans z grupy I III ligi. Obie drużyny mają do rozegrania pomiędzy sobą zaległy mecz, więc teoretycznie kwestia awansu pozostaje otwarta.

 

Decyzja WMZPN: sprawiedliwa czy nie?

W tym sezonie pieczę nad rozgrywkami grupy I III ligi sprawuje Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Kilka dni temu działacze podjęli decyzję, że to okupujący pierwsze miejsce w tabeli – Sokół Ostróda uzyska awans do II ligi. Tej decyzji sprzeciwiają się przedstawiciele rezerw Legii. Obie drużyny jako jedyne w swojej grupie rozegrały 18 meczów, czyli o jeden mniej niż reszta stawki. Taka liczba spotkań wystarczyła piłkarzom Sokoła do zajęcia pierwszego miejsca w tabeli z dorobkiem 37 pkt. O jedno „oczko” mniej zgromadzili Legioniści, którzy okupują trzecią lokatę. Gdyby zdecydowano o rozegraniu zaległego spotkania to walka o awans trwałaby nadal.

Zalążki historii

Cała historia bierze swój początek w listopadzie ubiegłego roku. Pierwotnie mecz pomiędzy Sokołem, a rezerwami Legii miał być rozegrany 16 listopada. To starcie niestety musiało zostać odwołane, z powodu powołania piłkarzy Legii do kadr młodzieżowych. Działacze ze stolicy zaproponowali rozegranie spotkania w ostatni weekend listopada. Jednak na to z kolei nie zgodzili się przedstawiciele Sokoła, ponieważ ich boisko poddawano renowacji. Ostatecznym terminem miał być 1 kwietnia 2020, ale ta opcja również odpadła, bo do całej sprawy wmieszał się koronawirus.

Legia proponuje rozegranie zaległego meczu

Warszawski klub złożył wczoraj protest od decyzji WMZPN, a dziś na oficjalnej stronie Legii pojawił się apel dyrektora jej akademii – Jacka Zielińskiego.

„Jako były piłkarz i trener, człowiek który całe życie poświęcił polskiej piłce, a dziś Dyrektor Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, odpowiedzialny za rozwój młodych, utalentowanych zawodników, apeluję o:

  • umożliwienie rozegrania zaległego meczu z drużyną Sokół Ostróda, który w sportowy sposób rozstrzygnie kwestie awansu do II ligi
  • niekaranie młodych piłkarzy Legii za branie udziału w zgrupowaniach i meczach kadry narodowej, co było przyczyną przełożenia meczu z Sokołem Ostróda
  • niekaranie Legii Warszawa za udostępnianie piłkarzy młodzieżowym kadrom narodowym na każde zgrupowanie oraz turniej, na który zostają oni powołani
  • niezabijanie sportowego ducha, marzeń i ambicji młodych piłkarzy poprzez podejmowanie krzywdzących decyzji przy zielonym stoliku w sytuacji, gdy istniała i nadal istnieje możliwość zakończenia rywalizacji sportowej na boisku.”

Źródło: Legia.com 

 

Wydaje się, że rozegranie zaległego meczu byłoby najbardziej rozsądne, gdyby nie to, że jest – na ten moment – niezgodne z przepisami…

Jeśli nie mecz to co?

Ostatnia decyzja PZPN dała kolejny powód przedstawicielom Legii, by zaprotestować wobec decyzji WMZPN. Dyrektor Zieliński również odnosi się do wspomnianej sytuacji:

„Liczę, że podobnie jak w przypadku sytuacji klubów Motor Lublin i Hutnik Kraków, władze polskiej piłki podejmą kroki umożliwiające uczciwe rozstrzygnięcie awansu do II ligi.”

Źródło: Legia.com

Stwierdzenie „uczciwe rozstrzygnięcie awansu do II ligi” jest ogólne i lakoniczne. Ta sytuacja pokazuje, że PZPN chcąc rozwiązać jeden problem, tak naprawdę zrzucił sobie na głowę kolejny. Jeśli nie zostanie rozegrany zaległy mecz, to prawdopodobnie jedynym wyjściem będzie powtórzenie ruchu z awansem Hutnika i Motoru. W takim przypadku II liga w kolejnym sezonie liczyłaby 22 drużyny, czyli rozgrywki składające się początkowo z 38 kolejek zyskają 4 kolejne serie gier. Już wczoraj mówiono, że terminarz II ligi będzie napięty…

I tak źle, i tak niedobrze

W tym momencie PZPN znalazł się w sytuacji, w której nie ma dobrego wyjścia. Jeśli związek przyzna awans Sokołowi O., nie będzie konsekwentny. Z kolei w przypadku rozwiązania z rozegraniem meczu zaległego w lipcu – o czym pisał M. Iwański – także można znaleźć parę argumentów „przeciw”. O ile piłkarze Legii z chęcią powalczą o awans, to dla zawodników Sokoła gra w takim spotkaniu jest kompletnie nieopłacalna. Ryzyko pozostania w III lidze jest dosyć duże. W dodatku trzeba się do takiego starcia przygotować, podczas gdy reszta drużyn już od dawna nie gra. Poza tym skoro piłkarze Hutnika i Motoru nie musieli brać udziału w dodatkowym spotkaniu, to po co zawodnicy Sokoła mają wychodzić na boisko?

Kolejne wyjście – powtórzenie manewru z awansem pary drużyn także niesie za sobą negatywne konsekwencje. Rozgrywki II ligi nagle zyskają dwie drużyny, a piłkarze cztery dodatkowe mecze do rozegrania. Jeśli dwa pierwsze zespoły z grupy I uzyskają awans, to mogą się odezwać kolejne kluby okupujące 2. miejsca w III lidze. Pogląd: „jak już dajemy awanse parom drużyn, to już dajmy z wszystkich grup” także może przebić się na piłkarskim podwórku. Ostatecznie więc wyszło na to, że PZPN, który początkowo przeciął węzeł gordyjski, tak naprawdę otworzył puszkę pandory.

Pomieszanie z poplątaniem

Obecnie można jedynie powtórzyć za Sokratesem: „wiem, że nic nie wiem”. Granica, która wyznacza koniec pola do interpretacji, jest tylko w głowach działaczy kolejnych klubów. Działaczy, którzy – co nie dziwi – chcą zyskać dla swoich drużyn jak najwięcej.

Po wymienieniu wszystkich opcji tak naprawdę nie wiem, która jest najlepsza. Mogę się jedynie cieszyć, że nie jestem w skórze przedstawicieli związku. Ich decyzja – jaka by nie była – przyniesie komuś szkodę: czy to Sokołowi O., czy to Legii czy nawet klubom II ligi.

Patryk Kapa 

Źródła:

https://legia.net/news/przelozony-mecz-rezerw/75764

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/882714/iii-liga-kontrowersyjne-rozstrzygniecie-w-grupie-1-sokol-ostroda-z-awansem-rezer

 

Kibic. Piłka Nożna: od A-Klasy do Ekstraklasy.

4 komentarze

4 Comments

  1. Pingback: Oceniamy: Michał Karbownik przedłużył kontrakt z Legią | WATCH EKSTRAKLASA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej Felietony